13 maj 2024

Audi quattro Cup i Karlshamn

Fredag 10 maj bjöd Karlshamns GK in till spel på en bana som höll premiumklass efter att Sverigetouren varit på besök helgen innan. Greenerna var perfekta och hålkanterna var givetvis vitmålade så som premium är ett begrepp för Audi och Audi-ägare. Ruffen var nedklippt för att passa spelarna och fairway var inbjudande.

Drygt 80 spelare njöt av en fin golfrunda. När resultatet summerades visade det sig att Arne och Mats äntligen fick sin efterlängtade vinst. Tvåa i fjol, och trea året innan kröntes nu med en 1:a plats. Väl värda!

Vi på Börjessons vill tacka både spelare och medarrangörer för en fantastisk dag.

Resultat Audi quattro Cup på Karlshamns GK 10/5
1. Arne Tufvesson och Mats Sturesson, 42 poäng.
2. Joakim Ahlberg och Håkan Greiff, 40 poäng.
3. Andreas Lagerblad och Jesper Holmberg, 39 poäng.
4. Andreas Eriksson och Martin Johansson, 38 poäng.
5. Lars Olsson och Erik Thörnqvist, 38 poäng.
6. Kristian Olsson och Roger Arvidsson, 38 poäng.
7. Juha Heiskanen och Robin Nilsson, 37 poäng

Närmast hål
Hål 9. Patric Olgrim, 1,33 m.
Hål 12. Robin Nilsson, 1,79 m.
Hål 15. Nils-Gunnar Håkansson, 3,46 m.

PS. Vill ni spela Audi quattro Cup är ni välkomna att kontakta någon av våra säljare eller servicerådgivare för att kontrollera era kontaktuppgifter och se till att Event och Inbjudningar är ibockat i systemet. Ägare till Audi och kunder till Börjessons prioriteras.